A MTA-PHF Valláspedagógiai Szakmódszertani Kutatócsoportja, a Fügefa Műhely azzal a céllal jött létre, hogy a valláspedagógiai oktatás szakmódszertani megújulásához hozzájáruljon, elsősorban Franz Kett német valláspedagógus egységes, értelemorientált módszertanának felhasználásával. Ebből a célból született a kutatócsoport második kötete Arannyal hímzett ezüstszínű fény címmel, mely 2017 nyarán jelent meg.
Ez a kötet, hasonlóan az első kötethez, szakmai módszertani segítséget kíván nyújtani a Kett módszer alapvető csomópontjain keresztül. A tanulmányok ösztönzést és ötleteteket kívánnak adni ahhoz, hogy a gyerekeket egyrészt az önmagukhoz való viszonyukban, valamint társaikkal és az őket körülvevő világgal való kapcsolatukban hogyan segíthetjük a vallási dimenzió segítségével.
A kötet három tanulmányt tartalmaz, köztük az első Franz Kett: Gondolatok az életről című munkája, melyben a Kett módszer meghatározó elemei, a „megérkezés, az úton levés, a helyem van, itt vagyok” gondolatkör fontos elemei kapnak szerepet. Megismerhetjük ezen fogalmak hangsúlyozásán keresztül azt, hogy mennyire fontos a gyerekek életében a saját biztonságuk megélése, saját személyük elfogadása és értékként szemlélése, a teremben (és ezen keresztül a világban) elfoglalt helyük megismerése és elfogadása. A „helyem van, itt vagyok” megtapasztalása nagy mértékben hozzájárul a gyerekek helyes világ és emberképének pozitív, helyes alakulásához. Ehhez kapcsolódóan arról is ír a tanulmány szerzője, hogy a világban való helyünk megéléséhez tudatosítanunk kell azt, hogy a világban másokkal kell együtt élnünk, s ehhez tudnunk kell ajándékozni és elfogadni. Az ajándékozás és az elfogadás alapvető elemei keresztény életünknek, s amit tanulnunk és fejlesztenünk kell önmagunkban.
A második tanulmány Franz Kett: Sötétség és világosság – halál és élet. Húsvéti tapasztalatok címmel szerepel a kötetben, mely a kereszténység legfontosabb ünnepére irányítja figyelmünket. Az örömnek, a félelmeknek, a belső képalkotásnak, a színeknek és szimbólumainak a segítségével, hétköznapi tapasztalatok által, a gyerekek nyelvén segít megérteni és megélni a húsvét szépségét és a halál sötétségét, mely titok a fény és élet felé mutat nekünk utat.
A harmadik tanulmány is egy ünnepet, a pünkösd ünnepét varázsolja elénk Andreas Gruber – Franz Kett: Áraszd ki a lelkedet, és a világ arca megújul címmel. A tanulmány pünkösd csodáját a gyermekláncfű növekedésével állítja párhuzamba. A gyermekláncfű szemlélésével és átalakulásával részesei lehetünk annak a csodának, amit a Szentlélek által kapunk. A gyerekek a pitypang meséje által játékokkal és színekkel, belső képalkotással könnyebben megérthetik pünkösd titkát, kerülhetnek közelebb az ünnephez.
A kötetben olvasható tanulmányokat mindazok számára ajánljuk, akik gyerekekkel foglalkoznak, akik fejleszteni, növelni és építeni szeretnének egy-egy közösséget, s a vallásos nevelésben fontosnak tartják azt, hogy valóban megélt élmény legyen egy-egy foglalkozás.
Postacím: 7625 Pécs, Hunyadi János u. 11. E-mail: info@pphf.hu
MTA-PPHF Valláspedagógiai Szakmódszertani Kutatócsoport