A fügefa
A Szentírásban a füge a gabona, az olajbogyó és a szőlő mellett az ígéret földjének legkiválóbb növényei közé tartozott. A füge talajban nem válogatós, igénytelennek mondható. Köves, sziklás, száraz talajokon szépen fejlődik. Általában évente kétszer hoz teremést.
A fügefáról a Bibliában
7Az Úr, a te Istened szép országba vezérel, olyan országba, ahol patakok, források és folyók erednek a völgyekben és a hegyekben;8olyan országba, ahol van búza és árpa, szőlőtőke, fügefa és gránátalma; olyan országba, ahol vannak olajfák s van méz; 9olyan országba, ahol nem kell aggódnod élelmed miatt, s nem szenvedsz hiányt semmiben; olyan országba, ahol a kő vasat tartalmaz, s a hegyekből rezet bányászhatsz. MTörv 8,8
Lukács 13
1Aztán odaért Jerikóba és végigment rajta. 2Élt ott egy Zakeus nevű tehetős ember, a vámosok feje. 3Szerette volna látni Jézust szemtől szemben, de a tömeg miatt nem tudta, mert alacsony termetű volt. 4Így hát előrefutott, felmászott egy vadfügefára, hogy láthassa, mert arra kellett elhaladnia. 5Amikor Jézus odaért, felnézett és megszólította: "Zakeus, gyere le hamar! Ma a te házadban kell megszállnom." 6Erre az gyorsan lemászott, és boldogan fogadta. 7Akik ezt látták, méltatlankodva megjegyezték, hogy bűnös emberhez tér be megpihenni. 8Zakeus azonban odaállt az Úr elé, és így szólt: "Íme, Uram, vagyonom felét a szegényeknek adom, és ha valakit valamiben megcsaltam, négyannyit adok helyette." 9Jézus ezt felelte neki: "Ma üdvösség köszöntött erre a házra, hiszen ő is Ábrahám fia. 10Az Emberfia azért jött, hogy megkeresse és megmentse azt, ami elveszett."
Natanael megkérdezte: »Honnan ismersz engem?« Jézus azt felelte: »Mielőtt Fülöp hívott volna téged, láttalak, amikor a fügefa alatt voltál.« János 1,48
Miért Fügefa Műhely?
A fügefának nincsenek nagy igényei. A fügefa ősi haszonnövény. Évente kétszer is hozhat termést. A Bibliában nem csak haszonnövényként említik, hanem szimbólum is. Szimbóluma az embernek, aki termést hoz vagy éppen nem… Natanael történetéből az látszik, hogy a fügefa alatt ülés, nem egyszerűen a testi fáradtságot csillapítja, hanem ennél fontosabb. A fügefa alatt lehet gondolkodni, imádkozni…
Zakeus történetében a fügefára fel lehet mászni és onnan le is lehet mászni.
Mindkét történetben Jézus változtatja meg a fügefa körüli eseményeket. Nem csak azok számára, akik a történet „főszereplői”, hanem a „névtelen” szereplők számára is.
A fügefa lesz a találkozás, a keresés, a felfedezés, a megváltozás, az elköteleződés szimbóluma.
Azt szeretnénk a Műhely munkájával elérni, hogy a „fügefás” lelkület meghonosodjék a hitoktatásban. Franz Kett módszere, amivel sokat fogunk dolgozni, alkalmas arra, hogy a gyerekeket „leültessük a fügefa tövébe” vagy „lenézzünk velük a fügefáról”, remélve, hogy meglátjuk Jézust… Mindezek közben az élet értelmességét, a valakihez tartozás vágyát, az elkötelezett életet tartjuk szem előtt. Az egyes részterületek (gyermekirodalom, egyháztörténet, etika/bioetika) feldolgozása során szintén követjük az értelemkeresésre irányuló emberi vágyat. A módszertani anyagok az értelemkeresés felől közelítenek az egyes témákhoz.
A Fügefa Műhely céljai:
- összefogni azokat a pedagógusokat és intézményeket, akik szívesen dolgoznak együtt a vallásos nevelés, a hitoktatás megújításán
- módszertani anyagok kiadása és képzések szervezése
Postacím: 7625 Pécs, Hunyadi János u. 11. E-mail: info@pphf.hu
MTA-PPHF Valláspedagógiai Szakmódszertani Kutatócsoport